Ko se odločamo za vgradnjo omare imamo seveda na voljo možnosti izbire. Ali drsna vrata ali klasično odpiranje. Kot pri vsaki drugi stvari tudi tukaj velja, da ima vsaka izmed izbir svoje prednosti in slabosti. In poglejmo:
Prednosti izbire vgradne omare z drsnimi vrati:
- prihranek prostora. Vgradna omara z drsnimi vrati je primerna za prostore, kjer bi nas morebitno odpiranje in zapiranje krilnih vrat omejevalo pri vstopanju ali izstopanju (npr. ozki in dolgi hodniki, predsobe, kletni prostori, kurilnice, shrambe,…).
- enostavnejše odpiranje in uporaba. V primerjavi s klasičnim odpiranjem pri drsnih vratih zadošča rokovanje z eno roko, dovolj je le poteg ali sunek vrat.
- možnost mehkega zapiranja in neslišnega delovanja vrat. Klasična vrata pogosto zaradi tečajev (panti) škripajo ali čez čas delujejo netekoče. Drsna vrata tečajev nimajo, “škripanje” posledično odpade
- možnost široke izbire barv, vzorcev, materialov in mer. Drsna vrata je praviloma lažje narediti v katerikoli dimenziji, z več različnimi barvami, materiali in vzorci. Na voljo so stekla, ogledala, fototapete, tudi vrata obložena s tekstilom. Na voljo so v dimenzijah, ki jih želimo mi sami in, ki ustrezajo našim prostorom. So bistveno bolj prilagodljiva kot klasična vrata.
Slabosti drsnih vrat:
- ob nerodni izbiri “ponudnika” oziroma izvajalca lahko dobimo vrata, ki bodo zahtevala previdno rokovanje, saj bodo drugače padla iz vodil. Priporočljivo je, da upoštevamo, da višja kot so vrata, naj temu ustrezno sledi tudi širina. Previsoka in preozka vrata hkrati pomenijo večjo verjetnost “iztirjenja” vrat iz vodil.- ob nepravilnem svetovanju svetovalca, ki vam na vsak način želi zgolj “prodati” in, ki vas bo “lovil” samo na ceno ter posledično ponujal najcenejša vodila in okovje, se vam lahko zgodi, da boste prejeli sicer poceni vgradno omaro z drsnimi vrati, a se zna ta v prihodnosti v vratih upogibati. Mehkejši materiali ter dolga vodila (ročaji) niso dobri za velika vrata. Četudi je pločevina cenejša, pri večjih dimenzijah izbirajte aluminij.
- garancija in reklamacije ter servis. Naj vam ne bo nerodno “iz prve” povprašati po garanciji, servisu, reklamacijskem odzivnem času in podobno. V primeru nezgode (tudi takšne po ne vaši krivdi: poplave in podobno), se splača vedeti vnaprej v kakšnem času lahko pričakujete odziv serviserjev.
- preverite roke dostave in montaže še pred nakupom. Preden potrdite naročilo drsnih vrat, zahtevajte natančen rok dostave in montaže. Pri čemer naj ne bo nepomembno (še posebej, če gre za novo stanovanje) tudi to kako bo montaža izvedena. Recimo, da imate nove parkete v sobi, recimo, da so na vhodnih vratih novi opaži.
- ne pozabite pred uradnim naročilom povprašati o dovozu vrat ali omare. Do kod velja donos omare. Da ne boste na licu mesta presenečeni, da vam omaro z drsnimi vrati prinesejo do npr. vhodnih vrat bloka, vi pa živite v 4 nadstropju brez dvigala. Za kakšnih 20€ pa vam celo prinesejo v stanovanje. Če že 20€, je lepo, če veste to vnaprej.:)
- v primeru, da renovirate stanovanje, povprašajte o morebitnem odvozu starega pohištva. Zakaj ne? So ponudniki, ki vam bodo slednjo storitev pravtako opravili.
- pri izmeri, če se le da, bodite zraven aktivno. Sprašujte tako dolgo, da boste razumeli. Gre za vaš nakup in vi ste tisti, ki boste s to omaro tudi živeli.
- poučite se in informirajte. Nič ni narobe, če pred nakupom izveste čimveč o vašem produktu. Glede na to, da iščete primerjavo med klasičnimi omarami in omarami z drsnimi vrati, preiščite tudi takšne vsebine. Splet je več kot odličen za to: Vgradne omare proti klasičnim omaram.
Bi želeli več informacij o drsnih vratih?