Dandanes si le redko vzamemo dovolj časa za sprostitev, saj nam ritem, ki ga narekuje sodoben življenjski stil, ne dopušča veliko časa zase. Posledično smo velikokrat podvrženi stresu in napetosti, nimamo časa za sprostitev in ureditev misli, s tem trpi tudi naša učinkovitost v službi in odnosi z bližnjimi. Med najbolj izrazitimi in opaznimi posledicami nezdravega življenjskega sloga je nespečnost, kar je nekoliko ironično – že tako premalo spimo, nato pa spanca ne moremo nadoknaditi takrat, ko imamo čas. Nespečnosti pa ne smemo na vrat na nos pripisati hitremu življenjskemu ritmu, saj na naše spanje vplivajo tudi mnogi drugi dejavniki, pa tudi v primeru motenj spanja zaradi stresa si lahko pomagamo z različnimi rešitvami. Ena izmed takšnih rešitev je prav gotovo urejena spalnica, ki zagotavlja lažje in boljše spanje, ne glede na vzrok morebitne nespečnosti.
Ne glede na razlog, zaradi katerega ne moremo spati, je spalnica ključni dejavnik, ki vpliva na kvaliteto spanja. Pa ne samo za tiste, ki jih muči nespečnost – prilagojen prostor za spanje je pomemben prav za vse, saj vsi potrebujemo zadostno količino spanca, če želimo normalno funkcionirati. Da bi lažje in bolje spali, moramo spalnico prilagoditi prav temu namenu – spanju. Prvi korak, ki ga moramo pri tem storiti je ta, da iz prostora odstranimo vso pohištvo in druge predmete, katerih ne potrebujemo za spanje. Pohištvo v spalnici naj bo namenjeno spanju, postelja pa naj bo seveda udobna in dovolj trda oziroma mehka, odvisno glede na želje posameznika. Poleg tega poskrbimo, da je prostor res namenjen le spanju, torej da v njem ne počnemo drugih stvari. Če bomo prostor uporabljali na primer tudi za delo, naše telo postelje ne bo avtomatsko povezalo s spanjem in bomo posledično težje hitro zaspali.
Nato se lahko lotimo preureditve prostora tako, da bomo v njem kar najbolje spali. Bistvenega pomena je pri tem svetloba – spalnica naj ima dostop do naravne svetlobe, ki pa se ga mora dati zastreti ali kako drugače omejiti, pa tudi luči v sobi naj bodo blage, najbolje z nastavljivo svetlostjo. V prostoru naj ne bo drugih virov svetlobe, saj lahko že majhna lučka moti spanje, ne da bi se tega sploh zavedali. Barve sten naj bodo pomirjujoče, najbolje temne oziroma neizrazite. Pazimo tudi na temperaturo, ki naj bo nekoliko nižja od običajne sobne, poleg tega pa poskrbimo seveda tudi za primerno zvočno izolacijo. V nekaterih primerih v zvezi s tem sicer ne moremo veliko narediti, takrat nam lahko pomagajo na primer čepki za ušesa.
V temni, sveži in tihi spalnici bomo lažje spali, zato prav vsakemu priporočamo preureditev spalnice v skladu s temi napotki. Dela res ni veliko, lahko pa že z malo pozornosti drastično izboljšamo kvaliteto spanja, sploh če kakšnega dejavnika do zdaj nismo opazili. V optimalno urejeni spalnici se bomo tudi lažje soočali z nespečnostjo in drugimi težavami, vendar samo urejen prostor seveda ne bo odpravil motenj, če razlog za le-te tiči kje drugje, ne v spalnici. Poskrbeti za teh nekaj osnovnih dejavnikov res ni težko, rezultati pa so lahko zelo očitni, zato se splača vsaj malo pokukati v spalnico in poskrbeti za to, da bomo v njej res lepo spali.